Bilgetoplum kar amacı güdülmeksizin kurulan bir sitedir. Kullanıcılardan maddi kazanç sağlamayı amaç edinmeden, sadece yayın masraflarını karşılayabilmek amacıyla çeşitli reklam ortaklarının (google, adtech v.b.) kampanyalarını bünyesinde barındıran, kullanıcılarının ve sosyal medya takipçilerinin ilgi, merak ve ihtiyaç duyabileceği konulara ait çeşitli bilgileri yayınlayan, yayınlanan bu bilgilere ait görüşlerin paylaşıldığı bir sistemdir.

Tarihçe:
Bilgetoplum 2008 yılının başlarında bir forum sitesi olarak kuruldu. Çeşitli konularda kullanıcıların görüşlerini paylaşmasını amaçlayan bu sistemle yaklaşık bir buçuk yıl kadar yayın hayatına devam etti. 2009 yılının sonlarına doğru kurucu kişiler tarafından yeterli zaman ayrılamadığı ve hedeflenen içerik sayısına, kullanıcı sayısına ulaşılamadığı için kısa bir süreliğine yayınını durdurdu. 2010 yılının haziran ayında vizyon ve misyonu değiştirerek daha fazla katılımcı ile eğitim, öğretim, bilim, teknoloji, kültür, sanat v.b. alanlarda ilgi çekici konulara ait bilgilerin paylaşıldığı bir sistem olarak yayınlarına devam etmeye başladı. 2012 yılı ağustos ayında yeniden düzenlemeyle birlikte görsel olarak, kullanıcı avantajları olarak bir üst seviyeye taşındı. Yeni nesil kodlamalarla daha hızlı ve aktif çalışabilen, her türlü tarayıcıya ve cihaza göre kullanım kolaylığı sağlayan bilgetoplum.com halen bu şekilde yayın hayatına devam etmektedir.

Amaç:

İnsanların günlük yaşamında akıllı telefonlarına ve internete ayırdıkları zamanı dikkate alarak, bu harcanan zamanı bir parça da olsa değerli kılabilmek için kullanıcılarına ve sosyal medya takipçilerine ilgi ve ihtiyaçlarına yönelik bilgiler sunmayı amaç edinir. Bu amacımız dahilinde sitemizde yayınlanan ve sosyal medya hesaplarımızda paylaşılan içerikler site kurucuları, yöneticileri, moderatörleri ve yazar ekibi tarafından oluşturulabilir veya başka kaynaklardan alıntı yapılarak oluşturulabilir. Bilgetoplum.com sitesinin en temel hedefi ve misyonu internet ve akıllı telefon başında insanların boşa geçirdiğini düşündüğümüz zamanları daha değerli kılabilmek için çaba sarfetmektir.


Neden BilgeToplum?
Araştırma sonuçlarına göre insanların çoğu gelişen, hızlanan ve kolay elde edilebilen teknoloji sayesinde gün içinde gereğinden fazla zamanı boşa harcıyor. Boşa giden onca zamanınızı dikkate aldığımızda, sitemizi bu boşa geçen zaman içinde bir kere ziyaret edip içeriklerimizden bir veya birkaç tanesini okumanızı sağlayarak, herhangi bir konu hakkında bilgi sahibi olmanız için çabalıyoruz. Bu nedenle Bilgetoplum'un önemli ve değerli olduğuna inanıyoruz. Öğrenmenize vesile olacağımız en ufak bir bilgi bile bizim için çok kıymetlidir.