High Definition standart resim görüntüleme teknolojilerinin çok üzerinde kalitedeki resimleri saklayabilme ve görüntüleme imkanı sunar. HD teknolojisi, resimlerdeki piksel sayısını artırarak daha hızlı resim oluşturma ve ekran titreşimlerini engelleyebilmek için en iyi tarama yöntemlerini kullanmaktadır. Bu teknolojinin hedefi resimleri tüketiciye en yüksek kalitede gösterebilmektir. HD teknolojisi sayesinde taşınabilir cihazlarda, HD ready özelliği mevcut televizyonlarda ve özellikle...

geniş ekranlı bilgisayarlarda görüntü ve ses kalitesi olağanüstüdür; gerçek ses kalitesi, belirgin resimler, ve zengin detaylarla yüklüdür. TV yayınlarının standardını belirtmek için High Definition tanımı ilk defa 1930'lu yıllarda kullanıldı. 1960 yıllarda, Japonlar analog HD sistemler üzerinde çalışmalara başladılar. 1998 Kasım'da ise ABD'de ilk HD yayınlar başladı.

İki farklı HD teknolojisi:
Bunlardan birincisi, 1280 x 720 piksel çözünürlük üreten ve PC monitörlerinde olduğu gibi ‘Progressive' tarama metoduyla hızlı hareketlerin bulunduğu karelerde kusursuz görüntü sağlayan standardıdır. Teknoloji marketlerde yerini alan HD uyumlu cihazlarda bu standart kullanma kılavuzlarında ‘720p' ifadesiyle belirtilir. Yani 720 yatay satır ve Progressive tarama metodu. İkinci yüksek tanımlı standart ise 1920 x 1080 piksel gibi devasa bir çözünürlüğe sahip olmasına karşın görüntü, ‘Interlaced' tarama metoduyla oluşturulduğu için, çok hızlı hareket eden görüntülerde performansı düşüktür. Bu performans düşüklüğünün nedeni ise görüntü oluşturulurken önce tek satırların, sonra da çift satırların çok kısa bir zaman dilimi içinde de olsa farklı zamanlarda oluşturulmasıdır. Bu standart ise 1080i olarak adlandırılır. Yani 1080 satır çözünürlük, interlaced tarama metodu...

720p ve 1080i standartlarının ortak yönü ise, her ikisinin de geniş ekran olarak da adlandırabileceğimiz, 16:9 ekran orantısına sahip olmasıdır.


HD teknolojisini nasıl kullanabilirim?
İster HD yayın yapan televizyon kanalları olsun, ister diskler ve internetten indirilmiş fragmanlar. HD bir görüntüyü izleyebilmek için uyumlu bir televizyon edinmek şart. Tabii HD bir televizyon alırken de karşımıza birçok seçenek çıkıyor. Kuşkusuz ki dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çözünürlük. Uyanık birçok firma ateş pahası olan 1920 x 1080 çözünürlükte bir televizyon üretmek yerine 1280 x 720 ya da 1366 x 768 çözünürlüklü görüntünün oranıyla oynayarak "çakma" HD'ler üretiyor. Örneğin 42 inç bir plazmanın en az 1280 x 720 çözünürlüğe sahip olması gerekirken, aslında 1024 x 768 veya 1024 x 1024 çözünürlüğe sahip olabileceğini akıldan çıkarmamak lazım. Yani su katılmış süt gibi... Yine de bu tip televizyonlar görüntü kalitesi itibariyle mükemmel olmasa da HD keyfini yaşatmaya yetecek kadar iyi olabilir. Yeter ki dikey çözünürlüğü 720'nin altında olmasın.

HD videoları ve filmleri depolama:
HD standardı ile daha fazla yer kaplayacak filmler doğal olarak 4.7 GB kapasiteli DVD'lere sığmayacak. Kimse HD film izleyeceğim diye DVD oynatıcısının yanına oturup her 15 dakikada bir DVD değiştirmek istemeyeceğine göre artık daha yüksek kapasiteli medyaların kullanılmasının zamanı geldi demektir. İşte bu amaçla geliştirilmekte olan HD-DVD ve Blu-ray, HD'nin getirdiği yer sıkıntısına çözüm olarak sunuluyor. Şekil itibariyle bildiğimiz 120 milimetrelik DVD'lere benzese de, bu diskleri ancak 405 nanometrelik düşük dalga boyları sayesinde disk yüzeyinin altına daha ayrıntılı yazabilen mavi lazerler kaydedip okuyabilecek.

İçerik koruma ile beraber korsanlığa son:
Yeni HD'ler dijital bağlantı yollarının yanı sıra film endüstrisinin baskısıyla ortaya çıkan "içerik koruma"yı da beraberinde getirecek. DVI (Digital Video Interface) ve HDMI (High Definition Multimedia Interface) adını taşıyan yeni bağlantı arabirimlerinin ikisi de aynı video sinyallerini taşıyacak olmasına karşın HDMI ayrıca dijital ses verilerini de iletecek. Kurduğunuz sistem hangi bağlantı tipine sahip olursa olsun, "korumalı" içeriğe sahip bir HD filmi izlemek için aynı zamanda HDCP'ye (High Definition Content Protection)'a sahip olması gerekecek. Örneğin milyarlarınıza kıyıp bir HDTV aldınız. Ancak HDCP portu yok. O zaman Hollywood yapımı filmler sizin için o kadar etkileyici olmayacak demektir. Çünkü eğer bu standarda sahip değilseniz, aldığınız film her ne kadar orijinal de olsa, ya düşük çözünürlükte ‘sinema çekimi' gibi izleyeceksiniz ya da daha kötüsü: hiçbir şey izleyemeyeceksiniz!
İçerik korumalı Blu-ray ve HD-DVD oynatıcıların yakında piyasada olacağını ve şu ana kadar çok sayıda satılan HD göstericilerin (plazmalar, projeksiyonlar vs.) büyük kısmının girişlerinin HDCP'ye sahip olmadığını düşünürsek durumun mahiyetini rahatlıkla anlayabiliriz. PC'lerde de durum pek parlak değil. Günümüzde kullandığımız monitörlerin neredeyse tamamının DVI girişine sahip olmasına karşın, pek azının HDCP desteğinin bulunması ve güncelleme yöntemiyle bile bu sorunun üstesinden gelinemeyecek olması gerçekten ürkütücü. Kısacası HDTV'sini erkenden almış olanlar için yapılacak fazla bir şey yok ama gelecekte HD izleyebileceği bir televizyon için henüz araştırma safhasında olanlar, almayı düşündükleri HD göstericide mutlaka HDCP özelliğini ve minimum 720 piksel dikey çözünürlüğü aramalı. Ayrıca analog girişler, halen bu tipi kullanan HD kameralar ve bazı DVD oynatıcıları sisteme bağlamak için gerekli.
Sonuç olarak HD teknolojisinin vahşi kapitalizmin bir oyunundan başka bir şey olmadığını, bize sadece yeni oynatıcılar, televizyonlar ve filmler satmak amacını taşıdığını düşünenler de olabilir. Ancak HD'nin getirdiği görüntü kalitesinin mevcut DVD'lerin ve TV yayınlarının kalitesinin açık ara önünde oluğu ortada.


Kaynak : http://www.pcworld.com.tr

İçeriği derecelendir!
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Puanı: 0.00
0
0
0
s2smodern
İçeriği paylaşmak ister misiniz?