3 Boyutlu Yazıcılar bilgisayar üzerinde tasarlanmış ve ya 3 boyutlu olarak taranmış modelleri, birçok farklı malzeme kullanarak çok hızlı ve ekstra bir kalıp ya da fikstüre ihtiyaç duymadan üreten cihazlardır. FDM teknolojisi ile çalışan 3D Yazıcılar genellikle ABS ve PLA gibi termoplastik polimer malzemeler kullanmaktadır. Filaman formundaki malzeme yüksek sıcaklığa sahip bir nozül yardımı ile eritilerek katmanlar halinde inşa edilir. 3D Yazıcılar ile üretim yapabilmek için öncelikle bir 3 boyutlu modele...

ihtiyaç vardır.

Bu alanda kullanılabilecek yazılımlardan bazıları, AutoCAD, SolidWorks, Google Sketchup, Rhino3D. Bu yazılımlar ile tasarlanan modeller STL dosyası olarak export edilerek 3D yazıcılar ile üretilebilmektedir.

3 boyutlu üretim, masaüstü imalat ya da İngilizce "additive manufacturing" katkısal üretim olarak da bilinen bir üretim yöntemidir. Hızlı prototipleme olarak bilinen bu teknolojide 3 boyutlu bilgisayar tasarımı gerçek bir objeye dönüştürülür. 3 boyutlu sayısal model STL formatına dönüştürülür ve 3D yazıcıya gönderilir. 3D yazıcı katman katman inşa ederek gerçek objeyi oluşturur.

3 Boyutlu yazıcılar birçok farklı teknoloji kullanabilmektedirler. Teknolojiler arasındaki farklılıklar genellikle katmanların nasıl oluşturulduğu ile alakalıdır. 3D yazıcıların kullandığı bazı teknojileri sıralamak gerekirse, Seçici Lazer Sinterleme - SLS (Selective Laser Sintering), FDM (Fused Deposition Modelin), Stereolithograhpy en çok kullanılan 3D yazıcı teknolojileri arsındadır.

3D Yazıcıların Tarihi

1984 - Charles Hull tarafından sayısal bilgi kullanarak 3 boyutlu obje üretimi geliştirildi.

1986 - Charles Hull Stereolithografi yöntemini geliştirdi ve patentini aldı.

1986 - Charles Hull 3D Sytems şirketini kurdu ve ilk ticari 3D yazıcı makinesini geliştirdi. Bu makinenin adı stereolithografi cihazıydı.

1988 - 3D Systems Şirketi genel kullanıma yönelik ilk modeli SLA-250 yi geliştirdi.

1988 - Scott Crump Fused Deposition Modeling (FDM) "Ergitmeli Model Yığma" teknolojisini icat etti.

1989 - Scott Crumb Stratasys şirketini kurdu.

1991 - Helisys şirketi ilk katmanlı obje üretim sistemini sattı.

1992 - Stratasys ilk FDM makinesini sattı.

1992 - DTM şirketi ilk SLS sistemini sattı.

1993 - Solidscape mürekkep püskürtme mantığı ile çalışan bir cihaz üretme amacı ile kuruldu.

1993 - "MIT" Mürekkep püskürtme yöntemil ile 3 boyutlu obke üretimi ile ilgili bir patent aldı.

1995 - Zcorp MIT nin patentini lisansladı ve bu teknoloji ile çalışan 3D printerları üretmeye başladı.

1996 - Stratasys "Genisys" modelini piyasaya sürdü. 1996 - Z Corporation "Z402" modelini piyasaya sürdü.

1996 - 3D systems "Actua 2100" ü piyasaya sürdü". 3D yazıcı kelimesi ilk kez bu yılda kullanılmaya başlandı.

1997 - EOS Stereolithografi şirketini 3D Systems şirketine sattı ancak halen Avrupanın en büyük üreticilerinden biri.

2006 - Açık kaynak ilk 3D yazıcı projesi başladı - Reprap. Kendi parçlarınıda kopyalabilme özelliğine sahip bu makine sayesinde birçok ev kullanıcısı 3D yazıcı sahibi olacaktı.

2008 -Reprap'in ilk versiyonu tamamlandı. Kendi parçalarının %50 sini üretebiliyordu.

3D Yazıcı Uygulamaları. 3D yazıcıların en çok kullanım alanı bulduğu sektörlerden biri Medikaldir. Özellikle cerrahlar ameliyat öncesi hastaya uygulayacakları prosedürü tam olarak kavrayabilmek için organ modellerini kullanırlar.

Bir diğer kullanım alanı ise tabi ki tasarımdır. Kavramsal tasarım aşamasında tasarımcının parçayı ya da ürünü daha kolay algılayabilmesi için 3D yazıcılar ile üretilmiş bir modeli kullanılır. Bunların dışında kuyumculuk, havacılık, sanat, mimari, moda tasarım ve iç mimari gibi birçok alanda da kendine yer bulmaktadır.

3D Printerlar daha önceden bahsettiğimiz gibi hızlı prototipleme cihazlarına benzer bir mantıkla çalışan 3 boyutlu bir bilgisayar çizimini obje çeviren makinelerdir. 3D Printer, 3 boyutlu yazıcıların ingilizce karşılığıdır. Tam Türkçesi "3B Yazıcı" olmalıdır. 3D yazıcılar, hızlı prototipleme cihazlarının basitleştirilmiş versiyonlarıdır. 3D yazıcılar daha ucuzdur ancak hız ve çözünürlük açısından performansları hızlı prototipleme cihazlarına göre daha düşüktür.

Hızlı prototipleme cihazları yılardır havacılık ve otomotiv endüstrileri tarafından kullanılmaktadır. Genel olarak 3D yazıcılar hızlı prototipleme cihazlarından daha küçüktür ve daha az yer kaplar. Büyük endüstriyel parçalar yerine küçük hobi amaçlı parçalar üretir. Tüm bunlara ek olarak hızla gelişen 3D yazıcılar hızlı prototipleme cihazları ile yarışan özelliklere sahip olmuşlardır.

3 Boyutlu olarak modelleyebildiğiz herşeyi plastik, seramik, metal ve hatta çikolata malzemeden üretebilirsiniz. Kompleks modellere daha yüksek çözünürlüğe sahip profesyonel cihazlar gerektirebilmektedir.

3D yazıcılar günümüzde 3 ana malzeme grubu olan polimer, seramik ve metal'i kullanabilmektedir. Çikolata ve eritme peyniri gibi gıdalarda malzeme olarak kullanılabilmektedir.

Bir 3D Yazıcı sahibi olmak artık o kadar da zor değil. 2000$’ın altında bütçe ile bile bir kendin yap masaüstü 3D yazıcıya sahip olabilirsiniz. Bu cihazlar düzgün kalibrasyon ile 10.000$’lik profesyonel ürünlerle aynı performansı gösterebilmektedir. Metal veya seramik sinterleyerek çalışan ve lazer ışını kullanan yazıcı fiyatları ise rahatlıkla 1 milyonun üzerine çıkabilmektedir.

İçeriği derecelendir!
3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Puanı: 3.00
0
0
0
s2smodern
İçeriği paylaşmak ister misiniz?